Paměť národa hledá kozojedské příběhy

Středočeský kraj podporuje projekt Paměť národa, který dokumentuje příběhy, na které se zapomnělo, nebo možná mělo zapomenout. Vypráví je dál a přitom zapojuje žáky i studenty nebo oceňuje hrdiny. Důležité je nezapomenout.

I na naši obec se obrátila hetmanka středočeského kraje Mgr. Petra Pecková s prosbou o pomoc projektu Paměť národa, který realizuje už mnoho let nadace Post Bellum. Hejtmanka věří, že: „Tento projekt určitě znáte. Patří k největším dokumentaristickým projektům v Evropě. Natočili na audio nebo videozáznamy přes 13 tisíc vzpomínek pamětníků, připravují pravidelně rozhlasový cyklus Příběhy 20. století, udílejí Ceny Paměti národa v České televizi, organizují různé vzdělávací projekty pro základní a střední školy a mnoho dalšího.“

Redaktoři z Post Bellum už dvacet let sbírají vzpomínky seniorů, jak podrobněji hejtmanka popisuje: „Jednak hrdinů 20. století, jako jsou váleční veteráni, bývalí političtí vězni či disidenti, a jednak dokumentují vyprávění lidí s velmi pestrými životními osudy. Může jít o oběti totalitních režimů (postižené znárodněním nebo jinak pronásledované), bývalé příslušníky ozbrojených složek (vojáky, pohraničníky, milicionáře atd.), politicky angažované (někdejší členy KSČ, funkcionáře, angažované členy různých spolku a svazů před rokem 1989), spolupracovníky s různými policejními a vojenskými složkami režimu (StB, OBZ, zpravodajských složek armády apod.), vyprávění příslušníků různých menšin (národnostních, etnických, náboženských apod.), ale i jak se někdy nepřesně říká „obyčejných“ lidí, co mají prostě zajímavé svědectví a příběh.“

Procházet si je můžete zde: https://www.pametnaroda.cz/cs/archive

Čas každého člověka na zemi není neomezený a bohužel pamětníků ubývá. A proto pan Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, požádal o pomoc s hledáním nebo doporučením na pamětníky z Vašich měst a obcí. Skutečně nemusí jít o hrdiny, ale o pamětníky událostí, které nemají být zapomenuty. Možná tyto události budou důležité i právě pro Vaši obec Kozojedy.

„Prosím moc o to, zda jim pomůžete vytipovat zajímavé seniory ve Vaší obci, v domově důchodců, ve Vašem okolí. Dokumentaristé se s nimi nebo jejich rodinou spojí a jejich příběh zaznamenají.“ apeluje hejtmanka Pecková na naše občany.

Náměty pro Paměť národa je možné posílat na tento kontakt: Linda Wolfová, tel.: 777 200 220, mail: linda.wolfova@postbellum.cz

Mgr. Petra Pecková
hejtmanka Středočeského kraje