Masopust je tradiční veselí v maskách, které od nepaměti slouží především k pobavení a utužení dobrých sousedských vztahů. V Kozojedech se koná v sobotu 24. února 2024.

Dříve byl masopust třídenním svátkem. V dnešní době už sice pravidla a zvyklosti hodně polevily, ale přesto se některé tradice zachovávají. Masopust v Kozojedech je odpolední průvod obcí se scénickými výstupy, který je zakončený taneční zábavou.

Jaké jsou přípravy

Masopustní oslavy se v regionech liší. U nás v obci to začíná velkými přípravami, zejména chystáním valníku, který se zdobí v týdnu před masopustem. Dobrovolníci na výpomoc se zdobením jsou vítáni a mohou se ozvat organizátorce (viz kontakt na konci článku). Uklidit bude potřeba i sál v Pohostinství U Heřmanů, kde bude rej masek pokračovat až do půlnoci.

Jak Masopust začíná

V sobotu 24. února se sejdou masopustní maškary v 12.30 hodin před Pohostinstvím U Heřmanů v Českobrodské ulici. Po hromadném focení se na 13. hodinu všichni přesunou k obecnímu úřadu, kde Strakatý požádá starostu o symbolický klíč od obce Kozojedy a o svolení ke konání masopustu. Strakatý za maškary slíbí, že se budou slušně chovat a nezpůsobí žádnou škodu. Obvykle Strakatý svolení dostane a veselí začíná. Zahájí se tancem a pohoštěním. Poté se průvod může vydat na cestu obcí. Doprovází ho alegorický traktor s povozem.

Kudy průvod prochází

Zástup maškar bude od zahájení před obecním úřadem pokračovat po Českobrodské ulici směrem na Český Brod, kde bude mít zastávku u křížku na křížení ulic Českobrodská a K Martinu. Na křižovatce proběhne taneček masek s přihlížejícími, který se bude opakovat téměř v každé ulici. Dále se půjde a pojede po ulici 9. května kolem sokolovny a podél návsi do ulice Kostelecké směrem na čerpací stanici. Na křižovatce „u Weberu“ zabočí doprava do ulice Zahradní, na jejímž konci přejede do Revoluční, projde ulici U Mateřské školy a zpět se napojí do Revoluční. Dále kolem Hotelu Na Závisti do ulice 1. máje a okolo Koloniálu U Schwarzů opět do Českobrodské ulice, kde bude před Pohostinstvím U Heřmanů slavnostní zakončení průvodu – setnutí hlavy medvědovi.

Maškary vám popřejí štěstí

Průvod se nedostane do každé kozojedské ulice. Nebojte se přiblížit k hlavní trase nebo se rovnou připojte do průvodu. Masopustní maškary mají své tradice a do domů přejí štěstí a zdraví, zpívají si, tančí a škádlí přihlížející. Občas na své cestě zastaví auto a požadují výkupné za průjezd.
Všichni jsou rádi, když se občané aktivně dění zúčastní, zatančí si, zazpívají a je všem veselo. Občané mohou pro průvod připravit malé pohoštění a podpořit jej drobnou finanční částkou na místní kulturu.

V průvodu potkáte tradiční masky, jako jsou Strakatý, medvěd s medvědářem, kominík, nevěsta se ženichem, cikánky, smrtka a další. Zvyklostí je, že se muži často oblékají za ženské kostýmy a naopak. Ale tradice se různí podle kraje.

Pro představu se můžete podívat na dokument kozojedského masopustu z roku 2018. Autor: Vadim Hristov
Inspirovat se také můžete fotogalerií z roku 2016, která je na facebookové stránce Kozojedská pavlač. Autor: Jana Masluková Šimůnková

Na konec se setne hlava a bude veselo

I když medvědář dělá, co může, aby medvěda v průvodu zkrotil, stejně bude medvěd za své hříšné neposlušnosti odsouzen a bude mu setnuta hlava. Stane se tak před Pohostinstvím U Heřmanů. Nenechte si podívanou ujít.

Rej maškar i nezamaskovaných lidí bude pokračovat na sále v hospodě U Heřmanů zhruba od 18. hodiny až do půlnoci. Vstupné je 100 Kč. Maškary, které se aktivně zúčastnily průvodu, mají za svou práci vstup zdarma! Hraje osvědčený DJ Jenda.

Přijďte se pobavit a zpevnit dobré sousedské vztahy. Jste srdečně vítáni.

Důležité dotazy nebo nabídku pomoci se zdobením či úklidem zasílejte na e-mail: jana.kozojedy@email.cz nebo SMS na mobil: 739 016 429.

foto: Jana Masluková Šimůnková z masopustu 2016
a Michal Bílek, Deník.cz - Masopustní průvod v Kozojedech 2022

zdroje: Wikipedie, living.iprima.cz, Kudy z nudy

Novinky z obce a volného času

publikováno: 30. 4. 2024,

• začíná v úterý 30. 4. 16:30 končí ve středu 1. 5. 01:00
  • u kiosku

Přijďte v úterý 30. dubna 2024 společně oslavit filipojakubskou noc. Na společenské akci bude připraven pohádkový les pro děti, vystoupení hula hoop a muzika.

Pohádkový les pro děti:  Koná se od 16.30 do 18.45 hodin. Startuje se u fotbalového hřiště a končí u kiosku. Po 18.15 h nebude na startu nikdo odbaven, protože by to narušilo další program.

Vystoupení hula hoop: Začíná od 19.50 hodin u kiosku. Umění s obručemi, pod vedením Báry Maslukové a Ádi Moravcové, předvedou týmy Baby Hoopers, Middle Hoopers, Fire Hoopers, Teen Hoopers, Stars Hoopers a DUO Hoopers.

Zapálení hranice: Hranice se zapálí pouze za předpokladu dobrých povětrnostních podmínek a pod zvýšeným dozorem. Pokud k zapálení dojde, bude to kolem půl deváté a deváté hodiny, podle stmívání a programu.

Koncert: Od 21 hodin zahrají místní kapely OKKO, EMMA a sousední kapela CZ(Celé Znova).

Plakát ke stažení je pod článkem. Čas zapálení hranice a koncertu je orientační.

Autor fotky: Markéta Kolínská

Dětské rybářské závody

publikováno: 16. 4. 2024,

• rybník Na Pastvinách (u kiosku)

RS Kozojedy vás zve na Dětské rybářské závody. Již 7. ročník se bude konat v sobotu 18. května nově na rybníku Na Pastvinách (u kiosku). Zúčastnit se mohou děti z Kozojed a jejich příbuzní do 15 let s doprovodem dospělé osoby. Přijít zasoutěžit si mohou i děti z Rybářského kroužku.

Všichni soutěžící musí mít vlastní výbavu. Lov na srkačku je zakázán. Občerstvení je zajištěno rybářským spolkem. Zahájení je v 8 hodin a vyhlášení výsledků mezi 12. až 13. hodinou.

Účast dopředu nahlaste pořadatelům SMS nebo WhatsApp na tel.: 722 994 988 a to nejpozději do 14. května 2024.

Petrův zdar!

RS Kozojedy

Plakát najdete v příloze.