Číslo popisné musí být viditelné

Chybí vám na domě číslo popisné? Pozor, jde o porušení zákona!

Číslování domů bylo uzákoněno v době vlády Marie Terezie. Nejdříve nemělo charakter trvalého označení, ale pořadového čísla v konkrétním soupise, třebaže dům byl číslem až do dalšího přečíslování „popsán“ křídou na vrata či dveře. Číslování se provádělo s pomocí vojska v přirozeném sledu tak, jak lze obec postupně projít. Obvykle po směru chodu hodinových ručiček, přičemž se začínalo na nejdůležitějších místech – veřejnými budovami (panské sídlo, fara, rychta, nejbohatší usedlost). Kostely, kaple a neobývané věže se již od dob Marie Terezie nečíslují.

I dnes musí mít každý dům číslo popisné na viditelném místě. Není to jen tak pro legraci, nařizuje to zákon o obcích. Pokud na domě číslo nemáte nebo je špatně viditelné, je to problém.

Dům se označuje buď číslem popisným, jde-li o stavbu trvalého charakteru, nebo číslem evidenčním, jde-li o stavbu dočasnou nebo rekreační. Číslo přiděluje obec rozhodnutím. Tabulku s číslem je povinen umístit na své náklady vlastník budovy.

Tabulky s čísly umístěte viditelně

Každý vlastník by si měl uvědomit, že nesprávné nebo dokonce žádné označení jeho budovy může mít negativní následky. Například praxe ukazuje, že hasiči či sanitka přijedou na místo události pozdě jen proto, že dům nebyl označen. Číslování domů slouží k lepší orientaci, což ocení nejen vaše návštěva, ale třeba i pošťák.

Novinky z obce

publikováno: 23. 2. 2024

Masopust je tradiční veselí v maskách, které od nepaměti slouží především k pobavení a utužení dobrých sousedských vztahů. V Kozojedech se koná v sobotu 24. února 2024.

Oslavy nového roku

publikováno: 29. 12. 2023

obracím se na Vás s žádostí, abyste se na oslavu silvestra a nového roku zdrželi používání zábavní pyrotechniky. Po šokujících činech, které se bolestně dotkly každého z nás, můžeme oslavit příchod nového roku i bez dělobuchů a rachejtlí a zbytečně nezvyšovat nervozitu.

Do nového roku Vám přeji pevné zdraví, spokojenost a hodně úspěchů.
Předem děkuji za respektování mé žádosti.

S pozdravem Pavel Piller
starosta obce Kozojed

Uzavírka vody v části obce

publikováno: 23. 11. 2023,

• začíná ve čtvrtek 30. 11. 23:00 končí v pátek 1. 12. 07:00

Provozovatel ENERGIE AG Kolín upozorňuje, že z důvodu čištění věžového vodojemu v Kostelci bude ve čtvrtek 30. listopadu 2023 ve večerních hodinách, okolo 23. hodiny, přerušena dodávka vody v části Kozojed. Jedná se o ulice Revoluční, U Mateřské školy, E. Horáka, Na Vyhlídce, Oblouková, Spojovací a K Jevanům.Odstávka potrvá do pátku 1. prosince cca do 7. hodiny ranní. Zbytek obce by měl vydržet z vlastního vodojemu.

Omlouváme se za vzniklé komplikace.
ENERGIE AG Kolín