Číslo popisné musí být viditelné

Chybí vám na domě číslo popisné? Pozor, jde o porušení zákona!

Číslování domů bylo uzákoněno v době vlády Marie Terezie. Nejdříve nemělo charakter trvalého označení, ale pořadového čísla v konkrétním soupise, třebaže dům byl číslem až do dalšího přečíslování „popsán“ křídou na vrata či dveře. Číslování se provádělo s pomocí vojska v přirozeném sledu tak, jak lze obec postupně projít. Obvykle po směru chodu hodinových ručiček, přičemž se začínalo na nejdůležitějších místech – veřejnými budovami (panské sídlo, fara, rychta, nejbohatší usedlost). Kostely, kaple a neobývané věže se již od dob Marie Terezie nečíslují.

I dnes musí mít každý dům číslo popisné na viditelném místě. Není to jen tak pro legraci, nařizuje to zákon o obcích. Pokud na domě číslo nemáte nebo je špatně viditelné, je to problém.

Dům se označuje buď číslem popisným, jde-li o stavbu trvalého charakteru, nebo číslem evidenčním, jde-li o stavbu dočasnou nebo rekreační. Číslo přiděluje obec rozhodnutím. Tabulku s číslem je povinen umístit na své náklady vlastník budovy.

Tabulky s čísly umístěte viditelně

Každý vlastník by si měl uvědomit, že nesprávné nebo dokonce žádné označení jeho budovy může mít negativní následky. Například praxe ukazuje, že hasiči či sanitka přijedou na místo události pozdě jen proto, že dům nebyl označen. Číslování domů slouží k lepší orientaci, což ocení nejen vaše návštěva, ale třeba i pošťák.

Novinky z obce

Staničky na hlodavce

publikováno: 13. 6. 2024

Prázdné staničky na hlodavce odevzdávejte nejpozději do 20. června. Naplněné staničky se budou vydávat 29. června. Pravidla a místa odevzdání se dočtete níže v textu.

Změna jízdních řádů od 1.12.2024

publikováno: 27. 3. 2024

Od 1.12.2024 vstoupí v platnost nové jízdní řády na autobusových linkách PID. Vzhledem k provázanosti autobusových linek s železniční dopravou bude nutné akceptovat rovněž celostátní termín změny jízdních řádů o 14 dní později, tj. 15.12.2024.

AUTOBUSY - jízdní řády

publikováno: 27. 3. 2024

• Martina Šafránková

Informace k novým autobusovým jízdním řádům naleznete na našich webových stránkách pod záložkou:

> Obec

> Jízdní řády

> Nové jízdní řády od 1.12.2024

Studie přechodu na hlavní silnici

publikováno: 20. 3. 2024

Studii na přechod na hlavní silnici najdete na našich stránkách pod záložkou Úřad > Komunikace.